#KochamNiepiję jest inna niż wszystkie nasze kampanie. Krajowe Centrum Kompetencji pomaga w bardzo wielu obszarach; chorym, niepełnosprawnym, dzieciom i dorosłym, wykluczonym społecznie, krzywdzonym, a naszym głównym zadaniem jest przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. Pomagamy wszystkim, dla których los nie był łaskawy.

 

Od 10 lat organizujemy ogólnopolskie kampanie z cyklu „Kocham. Nie biję”, żeby bitym, poniżanym  i gnębionym dać poczucie, że nie są sami. „Kocham. Reaguję” kierowane było do społeczeństwa; rodzin, sąsiadów, świadków, żeby nie pozostawali obojętni, gdy za ścianą dzieje się coś złego. „Kocham. Nie krzyczę” mówiło o przemocy psychicznej, która boli czasem bardziej niż bite ciało. „Kocham. Mam czas” uświadamiało, że jeśli rodzice nie poświęcą czasu dzieciom, to wychowa je ulica, koleżanki i koledzy … często w niewłaściwy sposób. Ostatnie dwie odsłony „Kocham. Szanuję”, to hołd oddany bitym i poniżanym kobietom, które często pozostają same z oprawcą. Boją się i wstydzą wyjść na zewnątrz ze swoim problemem. Znęcaniem ze strony kata, który zamiast chronić, gnębi najbliższych. Głosem Ambasadorek chcemy dawać im siłę do wyjścia z zaklętego kręgu przemocy, a wsparciem Ambasadorów zaapelować do męskiej części społeczeństwa, żeby manifestowało brak akceptacji dla przemocowych zachowań sprawców. Infolinia 801 109 801 i adres przemoc@kck.pl są narzędziami do reagowania, gdy komuś dzieje się krzywda.

 

„Kocham. Nie piję” mówi o zupełnie innym zagadnieniu, ale generującym poważne i trudne konsekwencje, rzutujące na całe życie. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych szacuje, że w Polsce z FAS (Fetal Alcohol Syndrome), czyli Alkoholowym Zespołem Płodowym, nieuleczalną chorobą, rodzi się rocznie ok. 9 tys.dzieci. Objawia się on zaburzeniami rozwojowymi powstałymi w wyniku kontaktu z alkoholem w czasie życia płodowego dziecka.

 

Co trzecia kobieta w ciąży przyznaje się do zażywania alkoholu. To groźne i bardzo smutne statystyki, które zmuszają do podjęcia działań. „Seria kampanii #KochamNiebiję dała nam ogromną płaszczyznę do zajęcia się tym problemem i stworzenia akcji #KochamNiepiję, żeby zwrócić uwagę społeczeństwa, jak poważnym problemem jest FAS i jego konsekwencje” – mówi Konrad Wojterkowski, fundator Krajowego Centrum Kompetencji, twórca i organizator kampanii.

 

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy współpracy z WHO przeprowadziła badania w latach 2011 – 14. Wynika z nich, że;

FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorder), czyli Spektrum Alkoholowych Zaburzeń Płodu stwierdzono u 2% dzieci, w tym:

FAS (Fetal Alcohol Syndrome) – 0,4%

pFAS (Partial Fetal Alcohol Syndrome) – 0,8%

ARND (Alcohol Related Neurodevelopmental Disorder) – 0,8%.

Oznacza to, że FASD występuje znacznie częściej niż zaburzenia autystyczne (1,5%) i zespół Downa (1%)

 

„Badania potwierdzają, że kobieta, która pije alkohol w ciąży naraża swoje dziecko na wystąpienie u niego nieodwracalnych uszkodzeń. Nie ma „bezpiecznej” dawki alkoholu, która nie powoduje ryzyka wyrządzenia szkody dziecku” – mówi Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, zapraszając na konferencję prasową, podczas której zostanie zainaugurowana kampania społeczna „Kocham. Nie piję”. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar również wsparł akcję autorytetem swojego urzędu.

 

Ambasadorkami zgodziły się zostać znane mamy, które często podczas ciąży były i są namawiane do picia alkoholu. Nawet ginekolodzy zalecają „jedną lampkę wina” od czasu do czasu, co bywa katastrofalne w skutkach. Karolina Gorczyca, Magdalena Górska, Magdalena Lamparska i Odeta Moro, to kobiety, które alkoholowi podczas ciąży mówią zdecydowane nie. „Ciąża, to nie czas na picie alkoholu” – mówi w spocie Karolina, „Nie pij w ciąży ani kieliszka” – wtóruje jej Magda. „Pamiętaj, że nawet niewielka ilość alkoholu, może uszkodzić mózg, serce lub inne narządy Twojego dziecka” – podkreślają zgodnie wszystkie #Ambasadorki.